Üniversite kayıtları ve e-kayıt işlemleri - Siirt Haberler
Son Dakika

Üniversite kayıtları ve e-kayıt işlemleri

Geçtiğimiz günlerde ÖSYM tarafından üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Binlerce öğrenci hangi şehirde hangi üniversiteye yerleşmiş olduğunu öğrenmiş oldu. Şimdi sıra kayıt işlemlerine gelmiş oldu. Koronavirüs kapsamında alınan önlemler sınav esnasında etkin bir şekilde gözlemlendi, kayıt işlemleri de  pek tabi önlemler kapsamında gerçekleşecek.Öğrenciler ve aileleri daha çok e-kayıt işlemlerini tercih edecek gibi duruyor.Peki bu E-kayıt işlemleri nedir ve nasıl yapılır? bunları bir öğrenelim.

Son yıllarda üniversiteler öğrencilerine elektronik ortamda e-kayıt imkanı getirdiler .Covid-19 pandemisi bu sene hayatımızda birçok şeyin elektronik ortamda olmasını sağlamakla birlikte üniversite kayıtlarında da daha çok bu yöntemin tercih edilmesine neden olacak diye bekleniyor.Öğrenciler e-devletlerine giriş yaparak buradan yerleştikleri üniversitelere ön kayıt yaptırabilir.Kayıtlar bu senenin takvimine göre 31.08.2020- 04.09.2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek,elektronik kayıtlar da 29.08.2020-02.09.2020 tarihleri arasında olacaktır denmiştir fakat daha sonra talepler doğrultusunda tarihlerde  değişiklik yapılabilir sıkça kontrol etmekte fayda var. Kayıta hak kazanan öğrencilerin istenen belgeleri tamamlayıp, yerleştikleri üniversiteye başvurmaları gerekmektedir.Belgeler ile üniversiteye başvurulması zorunludur. İstenen belgeler ise şöyle sıralanmaktadır:

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecek.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekiyor. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecek.

 

Belgelerin eksiksiz olmasına özen gösterilmeli,onaysız suret ya da fotokobi götürülmemelidir,tarihlere dikkat edilmelidir.Yükseköğretim kurumları, kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilir,üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.

 

Ayrıca kontrol

Facebook, Manavgat İlçesinde Güvenlik Durumu Kontrolü Özelliğini Aktif Hale Getirdi

Facebook, Manavgat ilçesinde bulunanlar için ‘Güvenlik Durumu Kontrolü’ özelliğini aktif hale getirdi. Bu uygulama ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir