Marmaray ve Başkentray'da da normalleşme süreci - Siirt Haberler
Son Dakika

Marmaray ve Başkentray’da da normalleşme süreci

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından gelen açıklamada korona virüs salgını sonrasında alınan tedbirlerden olan YHT trenlerinde olduğu gibi Marmaray ve Başkentray kapatılmıştı ancak artık buralarda normalleşme planı uygulanmaya başlanıyor.

Gelen yazılı açıklamada dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’de görülen salgının zamanında alınan önlemlerle etkisinin azaltılması sonrasında 83 milyon kişinin ısrarlı bir şekilde kurallara uyması sayesinde süreç kolaylaştığı belirtildi.

28 Mayıs sonrasında normale dönülecek

Yüksek hızlı ve konvansiyonel trenlerin seferleri 28 Mart gününde durdurulmuştu. Daha sonrasında bu seferlere ek olarak , Marmaray, Ankara ve Başkentray seferleri de durdurulmaya başlandı. 28 Mayıs sonrasında seferlere yeniden başlandı ve seferlere başlanması ile normalleşme programı için ilk adım atılmıştı.

203 bin kişilik kapasite var

Yüksek hızlı trenlerde olduğu gibi Marmaray için benzer tedbirler alındı ve normalleşme sürecinde ilk olarak alınacak tedbirin salgın riskine karşı yolcu sayısında bir düzenleme yapılacağı belirtildi. Sosyal mesafenin korunması için alınan önlemler arasında sefer sayısı 285’e kadar çıkarılacak. 647 yolcu kapasiteli 5 vagonlu trenler yerine 3.056 yolcu alabilen ve 10 vagonluk setlerle hizmet verilecek.

Marmaray Seferleri Hakkında Bilgi

Marmarmay seferleri için yolculara göre hareket edilecek ve 1 Haziran sonrasında sefer sayısı 285’e çıkarılacak. ytinburnu-Maltepe-Zeytinburnu arasında 8’er dakika aralıklarla, diğer istasyonlar arasında ise 15 dakika aralıklarla tren olacak. Gebze Halkalı hattında 15 dakika aralıkla çıkacak. Marmaray’dan hala 5 metro 1 metrobüs hattına aktarma yapılıyor.

Başkentray’da 15 dakika arayla sefer

Bakan tarafından gelen bir diğer açıklamada salgın öncesinde 39 bin yolcuya hizmet veren Başkentray günde 30 dakika aralıkla sefer yapan 56 tren yerine 113 tren hizmet vermeye başlayacak. Buna ek olarak sefer aralıkları da 15 dakikaya kadar düşürülecek. Bu sayede kalabalık ortamların oluşması engellenecek.

Ayrıca kontrol

Volkswagen yatırımlarını erteledi

Volkswagen yatırımlarını erteledi Volkswagen firması tarafından gelen açıklama sonrasında birçok ülkede planlamış olduğu yatırımların ertelendiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir