İhracatta Yeni Döneme Giriliyor - Siirt Haberler
Son Dakika

İhracatta Yeni Döneme Giriliyor

Geçtiğimiz gün Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan “Kolay İhracat Platformu ile artık her bir ihracatçımızın, yapay zeka teknolojisi ile çalışan dijital bir danışmanı olacak.” açıklamasında bulundu.

Bakan Pekcan dijitalleşmeye vurgu yaparken aynı zamanda bu durumun iş dünyası açısından ne gibi değişikliklere neden olacağının da altını çizdi.

Bakan Pekcan: Kolay İhracat Platromu ile 41 Kere Maşallah Projesi

Konu hakkında değerlermelerde bulunan Bakan Pekcan kolay ihracat için ciddi ve gelişmiş bir altyapı hazırladıklarını ifade ederken şu açıklamaları da dile getirdi:

“İhracatçılarımıza ve ihracat hedefi olan girişimcilerimize sunduğumuz danışmanlığın kalitesini ve kapsamını ciddi şekilde yükseltecek bir platformu devreye alıyoruz. Kolay İhracat Platformu ile artık her bir ihracatçımızın, yapay zeka teknolojisi ile çalışan dijital bir danışmanı olacak. Bildiğiniz gibi, Ticaret Bakanlığı olarak özellikle dijitalleşme ve otomasyon eksenli projelere büyük önem ve öncelik atfediyoruz.

Kolay İhracat Platformu’ndan önce, bugüne kadar dijitalleşme ve otomasyonu merkeze alan, Türkiye’nin ticaretin en kolay, hızlı ve güvenilir yapılabildiği ülkeler arasında yer alması için çalışmalarımıza odaklandık ve devam ettik. Dijitalleşme çalışmalarımızdan da biraz bahsedeyim diye çalışma yaptık, gördük ki bu 41. projemiz. Dış ticaret ile ilgili 7 ayrı projeyi devreye almışız. İç ticaret ile ilgili 15 projeyi, gümrüklerle ilgili 12 projeyi, eğitim ve bilgilendirme ile ilgili de 7 projemizi devreye almışız bu da 41 kere maşallah projemiz.”

Gümrüklerdeki kullanım ve kolay yol için dijitalleşmeye önem verildiğini ve Avrupa’ya göre daha ön planda olunduğunu ifade eden Bakan Pekcan bu durumun ileriye dönük olarak çok daha hızlı manevralar sağlamayacağını da dile getirdi.

Bir iki İskandinav ülkesi ile aynı seviyedeyiz

Aynı zamanda Sayın Bakan Pekcan bir iki İskandinav ülkesinin de ülkemiz Türkiye ile gümrük konusunda aynı seviyede olduğunu ifade ederken “Sevk evraklarını dijital ortamda paylaşamıyorduk, Avrupa bunun karşılığını veremiyordu. Pandemi sürecinde onun da önüne geçmiş olduk. Pandemi süreciyle beraber bütün dış ticaret firmalarımız gümrüklere hiç uğramadan işlemlerini evlerinden, ofislerinden yapabildiler. Bu konuda da çok teşekkür aldık. Biz bu çalışmaları zamanında tamamlamıştık. Devlet desteklerinde sağladığımız otomasyon sistemimizi yıl başında devreye almıştık. 1 Ocak 2020 itibarıyla 6 dijital projemizi devreye almıştı. Firmalarımız devlet desteklerinden evinden, ofisinden, mobil telefonundan müracaat edip faydalandılar.” diyerek sözlerine devam etti.

Ayrıca kontrol

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye kredi onayı

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye kredi onayı Dünya Bankası tarafından Türkiye’ye Demiryolu Lojistiği konusunda iyileştirme sağlanması için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir