Erdoğan, Türkiye denizlerde haklarından vazgeçmeyecek, taviz vermeyecek - Siirt Haberler
Son Dakika

Erdoğan, Türkiye denizlerde haklarından vazgeçmeyecek, taviz vermeyecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan’ı Doğu Akdeniz’deki provokasyonlardan kaçınmaya çağırarak, ısrarlarının Türkiye’nin bölgedeki haklarından vazgeçmeyeceği için “yıkıma” yol açabileceği uyarısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Doğu Akdeniz, Ege ve Karadeniz’deki haklarını koruma kararlılığını yineleyerek, Yunanistan’ı politikalarından dolayı eleştirdiği için Ankara’nın taviz vermeyeceğini söyledi.

İki komşu, Akdeniz’de deniz sınırlarını ve açık deniz enerji haklarını belirleme konusunda şiddetli bir tartışma içindeler ve savaş gemileri gönderdiler. Yunanistan da geçtiğimiz günlerde Girit ve Kıbrıs adaları arasında Türkiye’nin sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in çalışmalarını yürüttüğü bölgede askeri tatbikat yaptı.

Erdoğan Çarşamba günü Muş’ta Selçukluların Malazgirt’te Bizanslılar Zaferi’ni anma töreninde, “Akdeniz, Ege ve Karadeniz’de hakkımız olanı alacağız, taviz vermeyeceğiz” dedi. 1071.

Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin diğer ülkelerin topraklarına, egemenliğine veya çıkarlarına gözünü dikmediği gibi, başkalarının da aynısını Türkiye için yapmasını beklediğini kaydetti.

Bunu sağlamak için siyasi, ekonomik ve askeri olarak gerekli olan her şeyi yapmaya kararlıyız, diyen Erdoğan, Türkiye’nin artık sabrı, kararlılığı, cesareti ve fırsatları test edilebilecek bir ülke olmadığını tüm ülkelerin anlamaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Erdoğan, Yunanistan’dan söz ederek, “(Yunanistan) bir bedel ödemek istiyorsa gelip bizimle yüzleşsinler. Bunun için cesaretleri yoksa yolumuzdan çekilsinler.” Dedi. Bizans mirasına layık değil “ve korsanlık ve hukuksuzluk peşinde Avrupa Birliği’nin arkasına saklanıyor.

Erdoğan, Yunanistan’ın tarihten ders almayı reddettiğini ve Akdeniz’de sahte bir kabadayı gibi davrandığını söyleyerek devam etti ve Atina’yı “yıkılmasına” yol açabilecek adımlardan kaçınması konusunda uyardı.

Erdoğan, “Muhataplarımızı çoraplarını yukarı çekmeye ve mahvolacak hatalar yapmaktan kaçınmaya çağırıyoruz” dedi.

Bölgenin kardeşlik, dayanışma ve sevgi duygusuna tehdit oluşturan provokasyonlara ve diğer saldırılara göğüs gerdiğini vurgulayan Erdoğan, devam eden barışı bozma planlarının geri tepeceğini söyledi.

Erdoğan, “Karadeniz’de keşfettiğimiz doğalgaz rezervi uzun bir aradan sonra moralimizi yükselttiğinden, siyaset, ekonomi ve askeri alanlardaki tüm başarılarımız geleceğimize daha güvenle bakmamıza yardımcı oluyor.” Dedi. Karadeniz gazından elde edilen gelir, ülkedeki tüm vatandaşların yaşamlarını iyileştirmek için kullanılacak.

Geçtiğimiz hafta Türkiye sondaj gemisi Fatih’in Karadeniz’deki en büyük doğalgaz keşfini yaptığını, Karadeniz’in Tuna-1 bölgesinde 320 milyar metreküp (bcm) doğalgaz bulunduğunu duyurdu.

Ağustos ayının başlarında, Türkiye’nin Mısır’la bir denizcilik anlaşması yaptığı açıklamasının ardından, Türkiye’nin savaş gemilerinin eşlik ettiği Oruç Reis araştırma gemisi bölgede petrol ve doğalgaz araştırmasına başladı.

Türk hükümeti, adaların ülkeler arasındaki deniz sınırlarının hesaplanmasına dahil edilmemesi gerektiğini savunarak, araştırma gemisinin çalıştığı sularda Yunanistan’ın münhasır hak talebine itiraz ediyor.

Yunanistan’ın Ege ve İyonya Denizlerinde yaklaşık 6.000 ada ve daha küçük adacıklar vardır, bunların 200’den fazlası yaşamaktadır. Öte yandan Türkiye, Akdeniz’in en uzun kıyı şeridine sahiptir.

Doğu Akdeniz’deki Türk sondaj prosedürleri iki kategoriye ayrılır: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından Türkiye’ye verilen ruhsatlı alanlar ve Türkiye tarafından Türkiye’nin ulusal petrol şirketi olan TPAO’ya verilen ruhsatlı alanlar.

Ülke, Doğu Akdeniz’de şimdiye kadar altı sondaj çalışmasını tamamlarken, Yavuz sondaj gemisi Kıbrıs adasının batısındaki Selçuklu-1 bölgesinde yedincisini yürütüyor.

Türkiye’nin üçüncü tatbikat gemisi Kanuni, 15 Mart’ta Akdeniz’in kıyı kentlerinden Mersin’in Taşucu ilçesine ulaştı.

2020 yılı başında filoya katılan Kanuni’nin yenileme ve yenileme çalışmalarının tamamlanmasının ardından bu yıl Akdeniz’de de faaliyete geçmesi planlanıyor.

Ayrıca kontrol

Facebook, Manavgat İlçesinde Güvenlik Durumu Kontrolü Özelliğini Aktif Hale Getirdi

Facebook, Manavgat ilçesinde bulunanlar için ‘Güvenlik Durumu Kontrolü’ özelliğini aktif hale getirdi. Bu uygulama ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir