AB ve Çin, koronavirüs salgını hakkında görüşmek üzere video zirvesi yapacak - Siirt Haberler
Son Dakika

AB ve Çin, koronavirüs salgını hakkında görüşmek üzere video zirvesi yapacak

Çin ve Avrupa Birliği liderleri, bugün Çin firmalarını hedef alan yeni tarifeler üzerinde yükselen koronavirüs salgını ve gerilimleri tartışmak üzere bir video zirvesi yapacaklar.

AB’nin ana kurumlarının başkanları, Brüksel’i Pekin’i pandemi etrafında bir dezenformasyon kampanyasıyla suçlayarak çileden sonra üst düzey Çinli liderlerle koronavirüsü tartışacaklar.

AB, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen tarafından temsil edilecek.

Çin’in önde gelen temsilcisi Premier Li Keqiang olacak ve Başkan Xi Jinping’in de video açıklaması yapması bekleniyor.

Çin ve AB, ilişkileri güçlendirmek istediklerini söylüyorlar, ancak ilişki, ticaret ve yatırım kurallarından insan haklarına ve ulusal güvenliğe kadar çeşitli konularda anlaşmazlıklara karışmış durumda.

Pekin’in AB büyükelçisi geçtiğimiz hafta Pazartesi günkü müzakerelerin “fırsatları yakalayarak ve zorlukları ele alarak” ilişkileri daha verimli ve sağlam hale getirme şansı olduğunu söyledi.

Ancak Brüksel, AB’nin başkalarına vaaz ettiği açıklığı uygulamadığını söyleyerek özellikle Çinli firmaları hedef alacak ağır sübvansiyonlu yabancı şirketler için daha katı kurallar planlaması konusunda Brüksel’e saldırdı.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile morarma ticareti yaptı ve geçen hafta “tam ayrılma” konusunda uyardı ve yeni coronavirüsün Çin’deki bir jibe’de bazen “Kung Grip” olarak adlandırıldığını öne sürdü.

AB, Çin’i “sistemik bir rakip” ve rakip olarak değil, aynı zamanda bazı konularda ortak olarak nitelendiren daha dengeli bir yaklaşım benimsedi. Bloğun dış politika sorumlusu Josep Borrell sert başlı bir yaklaşım çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz hafta ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yaptığı görüşmede Borrell, Washington ile Pekin’e karşı ortak bir Atlantik ötesi cephesi kurmayı amaçlayan bir diyalog önerdi – ancak AB’nin sadece Amerikan çizgisini değil kendi çıkarlarını gözetmesi gerektiğini de vurguladı. .

İnsan hakları 

Blok, Avrupa başkentlerinin Pekin’in önerdiği yeni güvenlik yasası hakkında son derece endişe duyduğu Tibet ve Hong Kong gibi insan hakları konularında Çin’e meydan okumaya çalıştı.

Cuma günü AB, anayasal reformlar için çağrıda bulunan açık bir mektup yazdıktan sonra “devlet gücünün yıkılmasını kışkırttığı” için hapse atılan Çinli bir insan hakları avukatının derhal serbest bırakılmasını istedi.

Ancak bu tür çağrılar zaman zaman Pekin’i tahriş ederken, Çin’in gidişatını değiştirmek için hiçbir şey yapmadılar ve Pazartesi günü değişmesi beklenmiyor.

Çin Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü’nden Cui Hongjian, yetkililerin Hong Kong’daki pozisyonlarını savunacaklarını ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin AB’li meslektaşlarıyla son görüşmelerde yaptığı gibi yeni yasaya olan ihtiyacı açıklayacağını söyledi.

AB’nin Başkan Xi’nin giderek daha iddialı olan Çin’e karşı durma çabaları, çoğu Asya devi tarafından güvenle mahkemeye kabul edilen 27 üye ülkesinde birlik eksikliği ile karşı karşıya kaldı.

Geçen ay Çin’e adanmış AB dışişleri bakanları toplantısında bloğun mücadeleleri vurgulandı – Borrell, Pekin’in Hong Kong’daki güvenlik sıkışıklığında “ciddi endişe” olduğunu dile getirdi, ancak yaptırımların söz konusu olmadığını söyledi.

Ticaret ve yatırım 

Bloğun yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu, ağır devlet sübvansiyonları ile desteklenen yabancı firmaların Avrupa’daki rekabeti bozmamasını amaçlayan yeni mevzuat planlarını açıkladı.

Koronavirüs tarafından tetiklenen durgunluk nedeniyle zayıflamış Avrupalı ​​şirketleri satın almak için Çinli şirketlerin endişelenmesi söz konusu.

Özellikle Çin’in küresel erişimini hedefleyen AB, geçtiğimiz hafta Pazartesi günü Çin’in ihracatçılara Çin sübvansiyonlarına eşi benzeri görülmemiş bir tarife getirdi, ancak Çin’inkine değil.

Söz konusu tedbir, iki Çinli firmanın yan kuruluşları tarafından yapılan cam elyaf kumaşlardan AB’nin AB’den ithalatını içeriyordu.

AB, bir ülke tarafından başka bir eyalette bulunan ihracatçılara verilen sübvansiyonları ilk defa hedef aldı.

Öte yandan, Çin-AB yatırım anlaşması konusundaki görüşmeler, Alman AB dönem başkanlığı sırasında yıl sonuna kadar bir yere gitme taahhüdüne rağmen devam ediyor.

Ayrıca kontrol

Facebook, Manavgat İlçesinde Güvenlik Durumu Kontrolü Özelliğini Aktif Hale Getirdi

Facebook, Manavgat ilçesinde bulunanlar için ‘Güvenlik Durumu Kontrolü’ özelliğini aktif hale getirdi. Bu uygulama ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir